- Advertisement -
Наука

Земјата стана претесна за големите сили: Кој ќе ја освои вселената?

381views
– Три, два, еден… – по девет години повторно се одбројуваше на англиски пред еден вселенски лет. Американските астронаути Роберт Бенкен и Даглас Харли во капсулата „Кру Драгон“ на ракетата „Фалкон 9“ летнаа од Флорида кон Меѓународната вселенска станица. – Испишана е историја – објави НАСА.
Ова е првпат летот да го изведе приватна компанија, „Спејс Екс“ финансирана од Илон Маск, сопственик на компанијата „Тесла“. Американската вселенска агенција НАСА нема развиено сопствено летало уште од јули 2011 година. Но, освен „Спејс Екс“, и американскиот воздухопловен гигант „Боинг“ планира летови без екипаж до крајот на годината, а со екипаж наредната година.
Повеќе прочитајте на факултети.мк 

Advertisement