Занимливости

Кание Вест, сè уште во трка за претседател на САД, ќе се појави на гласачкото ливче во Оклахома

Кание вест за претседател - Работник
127views

КАНИЕ ВЕСТ платил сума од 35.000 УСД за да се кандидира како независен кандидат и ќе се појави на гласачкото ливче во Оклахома, пренесува Гардијан.

Сепак, ситуацијата е збунувачка бидејќи многу извори тврдат дека Кание ја завршил неговата краткотрајна кампања.

Вест е еден од трите кандидати кои ја платиле партиципацијата за учество во изборите како независни кандидати. Неговите конкуренти меѓу независните се пијанистот Jade Simmons и претприемачот Brock Pierce.

Музичарот го поднесе барањето и ја плати партиципацијата еден ден откако New York магазинот го цитираше советникот на Кание – Стив Крамер кој рекол дека Вест нема да се кандидира и дека персоналот што го ангажирал е разочаран.

Тој сака Белата куќа да биде моделирана според филмот „Black Panther“

Вест веќе го пропушти крајниот рок да се кандидира на избори во неколку држави, а условите што кандидатите мора да ги исполнат за да се појават на гласачките ливчиња се разликуваат од држава до држава.

Канје Вест ја објави својата кандидатура на 4 јули, откако претходно го пофали Доналд Трамп. Сепак, во интервјуто за „Форбс“, тој рече дека „ја спушта црвената капа“ што се однесува до заштитниот знак на Трамп – црвена капа со натписот „Make America Great Again – Да ја направиме Америка Голема Повторно“

Вест изјавил дека ја замислува својата верзија на Белата куќа базирана на филмот „Black Panther“, и доколку победи, тој сака да се „врати во Ваканда“, осврнувајќи се на измислената земја од споменатиот филм.

Извор: Индекс