ПравдаСветот на работникот

Лекарската комора апелира лекарите и здравствените работници да се придржуваат до препораките за коронавирусот

   Време за читање помалку од минута

Од Лекарската комора денеска упатија апел до лекарите и до медицинскиот персонал да ги почитуваат препораките во врска со коронавирусот.  Тие, нагласија од Комората, мора да се однесуваат во согласност со принципите на професијата и да се однесуваат како што доликува на лекарската професија – одговорно и разумно.

Денешната прес-конференција на Комората беше одржана и во врска со директорката на Клиниката за кожни болести, Нина Цаца Биљановска, која се заразила со коронавирус во Италија, и која наместо да ги почитува препораките за заштита од вирусот, неколку дена одела на работа, пишува Академик.

Целосниот текст прочитајте го тука