МЕНАЏЕР НА „ВОЛМАРТ“ ПУКАЛ ВО ВРАБОТЕНИТЕ: Масакар во Вирџинија, убиени се најмалку 10 луѓе

Во масовното пукање што се случи во стоковната куќа „Волмарт“ во американската сојузна држава Вирџинија, неколку лица се убиени и ранети.

Според првите резултати од истрагата, менаџерот на маркетот најверојатно ги застрелал вработените. Засега се верува дека целиот инцидент се случил внатре во продавницата, меѓутоа полицијата соопшти дека телото на едно лице е пронајдено пред продавницата, пишува Би-Би-Си.

Повеќе детали ќе бидат познати по завршување на увидот и истрагата.

Во масовното пукање загинаа најмалку десет лица, меѓу кои и напаѓачот, но се уште не се знае дали тој се самоубил или бил елиминиран од полицијата.

Локалните медиуми јавуваат дека најмалку пет лица се хоспитализирани.

Сенаторката од државата Вирџинија, Луиз Лукас, изјави дека и е многу тешко поради се што се случило.

„Нема да мирувам додека не најдеме решенија за ставање крај на оваа епидемија на насилство во нашата земја“, напиша таа на својот Твитер профил. Инаку, пред неколку дена имаше масовно пукање во ноќен клуб во Колорадо, кога беа убиени пет лица, а 17 беа ранети.

Photo: Alex Brandon/AP