- Advertisement -
МакедонијаПравдаСветот на работникотСиндикат

НАкС бара исплата на минат труд од основниот буџет на МОН

НАкС бара исплата - Работник
318views

Независниот академски синдикат (НАкС) во отворено писмо до премиерот Оливер Спасовски го изразува незадоволството од нерешениот проблем со исплатата на ветените 10 проценти од јануарската плата за вработените во високото образование и, како што наведува, „поради нечии лични интереси кои немаат допирни точки со заложбата за унапредување на положбата на вработените, се испроблематизира начинот на кој ќе се изврши ветеното покачување“.

Посочува дека имаат решенија за надминување на проблемот. Нивниот предлог за измена на Законот за исплата на плати не може да биде разгледан поради распуштање на Собранието, но го известуваат премиерот дека  нудат уште една опција – на вработените да им се плаќа за минат труд, пишува Либертас.

Advertisement

Целосниот текст прочитајте го тука

Advertisement

Advertisement
Advertisement