- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Нема нови позитивни на Kовид во СЕП, реорганизиран работниот процес

Нема нови позитивни на Kовид - Работник
175views

По потврдените случаи на Ковид-19 кај двајца вработени во Секретаријатот за европски прашања, тие се во излолација. Во изолација се и сите нивни контакти, кои се тестирани и сите се негативни, а процесот на работа е реорирганизран согласно здравствените протоколи, изјави вицепремиерот Бујар Османи.

„Јас не сум бил во близок контакт со тие вработени, но сепак се тестирав уште завчера и резултатот е негативен. Меѓутоа веднаш почнавме процес на реорганизација на работењето, дезинфицирање на целата зграда и функционирање во рамки на протоколите кои ги утврдува Комисијата за заразни болести“, одговори Османи на новинарско прашање.

Advertisement

Тој кажа дека во услови на позитивни на коронавирусот во која било државна институција протоколите мора да се почитуваат. Османи го повтори предлогот во секоја државна институција или приватна компанија да биде назначено лице ковид – координатор, чија единствена работна задача ќе биде да следи дали целосно се почитуваат протоколите за физичка дистанца, носење маска и често миење раце.

Advertisement
Advertisement