- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Обвиненија за присилна работа – САД подготвуваат забрана за увоз на кинески памук и домати

Конгресот го усвои историскиот план- Работник
105views

Во Вашингтон, Министерството за царина и гранична заштита на САД подготви наредба за блокирање на увозот на производи од памук и домати од кинеската западна провинција Ксинџијанг.
Налогот за блокирање е подготвен поради обвинувања за присилна работа, иако официјалното објавување на таа мерка беше одложено, пренесува Ројтерс.

Објавата на американската администрација за таа забрана, која се очекуваше во вторник, беше одложена за подоцна оваа недела поради „проблеми во распоредот“, изјави портпаролот на ЦБП.
Забраната за увоз на памук и домати поради наводна злоупотреба и присилна работа во Ксинџијанг би бил потег без преседан од оваа администрација, што веројатно ќе разгори тензии меѓу двете најголеми економии во светот, проценува британската агенција.

Advertisement

„Наредбата за сузбивање“ му овозможува на КБП да ги запре пратките заради сомневање за вмешаност во присилна работа под американска трговија со деца, детски труд и други повреди на човековите права.

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп го засилува притисокот врз Кина во врска со наводните повреди на човековите права на ујгурските муслимани во Ксинџијанг.

Advertisement
Advertisement

Обединетите нации, повикувајќи се на веродостојни извештаи, велат дека еден милион муслимани се наоѓаат во тамошните логори.

Кина негира какво било малтретирање на Ујгурите, наведувајќи дека овие кампови се центри за професионална обука потребни за борба против екстремизмот.

Портпарол на Министерството за надворешни работи во Пекинг ги оцени налозите за ЦБП објавени денес како изговор за угнетување на кинеските компании.

„Не мислам дека САД воопшто се грижат за човековите права. „Тие го користат ова само како изговор да ги угнетуваат кинеските компании, да го дестабилизираат Синџијанг и да ја клеветат кинеската политика во Синџијанг“, рече Џао Лиџијан на дневниот брифинг со новинарите.

Тој додаде дека Кина ќе ги преземе сите неопходни мерки за заштита на легитимните права и интереси на своите компании.

Официјалната ЦБП, Бренда Смит, за Ројтерс изјави дека забраната за увоз ќе го опфати целиот синџир на снабдување со памук, од предива до текстил и облека, како и домати, доматна паста и други извозни производи од тој регион.

Овие забрани може да имаат далекусежни последици за американските трговци и производители на облека, како и за производителите на храна.

Кина произведува околу една петтина од светскиот памук, претежно во Ксинџијанг. Кина е исто така најголем увозник на влакна во светот, што меѓудругото ги увезува и од САД.

Цената на фјучерсите на памукот на берзата за стоки во Џенгжу денеска падна за 4,5 отсто, на 12.365 јуани (1.804,90 американски долари) за тон, иако падот главно беше воден од пошироки макроекономски фактори, рече Џанг Леи, аналитичар во „Џонгјуан фјучерс“.

Advertisement