- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Почина првиот здравствен работник во Македонија

Почина првиот здравствен работник - Работник
436views

Фармацевтската комора на Макдонија преку соопштение испратено д јавноста извести дека почина првиот здравствен работник во Македонија, како последица од вирусот Ковид – 19.

„Фармацевтската комора на Македонија со огромна болка и така соопштува дека на 27-ми март згасна животот на нашиот почитуван колега дипломиран фармацевт Петар Мојсоски од с. Подгорци, Струга“, истакнаа во соопштението.

Advertisement

Мојсоски се заразил работејќи во аптека, се лекувал на Инфективната клиника во Скопје, каде што ѝ подлегнал на болеста на 27 март.

Фармацевтската комора на Македонија апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита при посета на аптеките.

Advertisement
Advertisement