- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Работниците го губат трпението

ССМ: Парите од финансиската поддршка - Работник
361views

Сите досегашни жртви ќе паднат во вода ако петтиот пакет мерки не биде итно донесен. Пртседателот на најголемата комора во земјава, Бранко Азески апелира до секој пратеник во Собранието да се донесат законите со кои ќе се овозможи поддршка на македонската економија во услови на тешка здравствено-економска криза. 

„Станува збор за законски решенија чие изгласување ќе овозможи поддршка за 20.000 компании и околу 130.000 вработени, како и 25.000 граѓани од ранливите категории и со тоа ќе се зголеми ликвидноста и потрошувачката, кои во овој момент се неопходни за одржување на субјектите во кондиција заради справување со кризата“, напиша Азески.

Advertisement

Ист апел испрати и првиот човек на најголемиот синдикат во земјава. Дарко Димовски вели дека трпението на работниците е при крај.

Меѓу другите мерки што се чекаат од пратениците се и парите за плата за февруари и март. За февруари над 10% од фирмите не исплатија, плата, а заклучно со вчера веќе мора да е исплатена и мартовската плата. Чекајќи ги парите околу 6000 работници веќе се на принуден одмор.

Advertisement
Advertisement

Извор: Сител

Advertisement