- Advertisement -
Наука

Сакате да го одложите стареењето?

Сакате да го одложите стареењето? - Работник
460views

Постојат „цаки“ кои можеби не сте ги знаеле.

Иако процесот на стареење е неизбежен, можеме да кажеме со сигурност дека повеќето од нас би сакале да старее благодатно и со достоинство. Можеби мислите дека доволно спиење (заради обновување на клетките на кожата), примената на крем со заштитен фактор (за заштита на кожата од неповолна сончева светлина) и употреба на производи за ноќна нега се сосема доволни. Не сте целосно во право…

Што доколку откриете дека начинот на кој спиете или режимот за вечерна нега всушност го забрзува процесот на стареење? Еве за што се работи.

 1. Лице на перница
  Гравитацијата победува кога спиете со лицето „потопено“ во перницата. Непосакувани ефекти се – отекување на очите и темните кругови кои се предизвикани од гравитација, што ја влече течноста од лицето надолу. Со текот на времето, овој начин на спиење поттикнува релаксација на кожата на лицето и губење на колаген.
  Ако не сакате да стареете побрзо, не спијте лицето надолу на перница. Најдобро е да спиете на грб или на страна за да го намалите ефектот на гравитација на лицето.
 2. Дали го миете лицето?
  Не е невообичаено жените да заборават да ја извадат шминката пред спиење, но тоа е секако чекор што не сакате да го промашите. Миењето на лицето пред спиење е од суштинско значење за отстранување на нечистотиите, потта и шминкањето што се насобрало во текот на денот. Ако го прескокнете овој чекор, имајте на ум дека тоа влијае на затнувањето на порите, а потоа и формирањето на акни и мозолчиња. Користете нежен пилинг, така што кожата на лицето е чиста и подготвена за регенерација во текот на ноќта.
 3. Користите премногу производи за нега?
  Ако користите многу производи за нега на кожата и не сте сигурни за правилна употреба на секој производ, може да биде штетно за вашата кожа. На пример: производи кои содржат ретинол се користат за спречување и ублажување на брчките, а кога се мешаат со производи кои содржат бензоил пероксид (состојка која се користи за борба против акните), може да ја исуши и иритира кожата. Кога кожата станува сува и иритирана, има црвенкаста боја и изгледа како да станува збор за воспаление, а како резултат на тоа стануваат видливи дури и најмалите брчки. Наместо тоа, придржувајте се кон производи што ви се познати и кои најдобро одговараат на вашиот тип на кожа.
 4. Вие не пиете доволно вода
  Хидратацијата е многу важна, бидејќи водата е компонента на кожата и структурата под кожата. Кога сте дехидрирани, вашата кожа го губи својот природен сјај. Од краткотрајна перспектива, дехидрацијата доведува до сува кожа која добива збрчкан изглед и „влече“ околу очите. Со текот на времето, постојаната дехидрација може да предизвика губење на еластичноста на кожата. Доколку сакате вашата кожа да биде еластична и младешка, но и да не го забрзате процесот на стареење, обидете се да пиете шест чаши вода на ден.

Извор: krstarica.com