ПравдаСветот на работникот

Си-Ен-Ен: Околу 160 милиони луѓе во Кина се враќаат на работа во следната недела

   Време за читање 2 минути

Кина очекува околу 160 милиони вработени да се вратат на работните места следната недела, бидејќи земјата се обидува да го минимизира економското влијание на новиот коронавирус, jави Си-Ен-Ен.

Следниот вторник го означува официјалниот крај на Лунарната нова година, поволна прилика за кинескиот календар да го одбележи крајот на претходната година, што беше погодена од вирусно заболување кое однесе до 1.110 животи.

Огромната мобилизација на луѓе доаѓа и покрај раните предупредувања граѓаните да избегнуваат големи метежи. На брифинг во вторникот кинеските власти соопштија дека ќе бидат преземени активности за да се намали ризикот од пренесување. Тие вклучуваат ограничување на капацитетот на оптоварување на вагони на долги растојанија, зголемување на стерилизација на јавниот превоз и извршување проверка на температурата на патниците, наведоа од Секторот за транспортни услуги.

Смртните случаи во   покраината Хубеи се чини дека го достигнаа својот врв во средата, иако загриженоста се зголемува во врска со ситуацијата со крузерот во Јапонија, каде во најновиот случај на инфекција е офицерот за карантин.

Дополнителни 1.638 потврдени случаи се регистрирани во Хубеи, централна Кина, заклучно со денеска наутро. Ова е помало зголемување од претходниот ден, што укажува дека ширењето на вирусот може да започне да опаѓа во централната провинција.

Си-Ен-Ен нагласува дека тие бројки се многу сомнителни. Останува неизвесност за ефективноста на методите за тестирање на вируси, како и за должината на периодот на инкубација. Болниците во Вухан и на други места во Хубеи се пренатрупани и се борат да се справат, што може да им оневозможи на некои луѓе со вирус да видат лекар за да има постават дијагноза.

Кинеските научници проценија дека ширењето на коронавирусот може да се зголеми кон средината на февруари, иако претходните проценки мораа да бидат корегирани.

Тедрос Аданом Гебрејесус, генерален директор на Светската здравствена организација, вчера предупреди дека коронавирусот е „многу сериозна закана“. Тој додаде подоцна дека додека избувнувањето останува „многу итен случај“ за Кина, Пекинг има „реална шанса“ за ограничување на ширењето.