- Advertisement -
Наука

Топењето на вечниот мраз на Арктикот може да ослободи стари смртоносни вируси

237views

Научниците предупредуваат на вознемирувачки појави на Арктикот. Во последните две недели температурите во Сибир достигнале рекордни 38 Целзиусови степени поради невидениот топлотен бран, а истовремено избиле и големи пожари, испуштајќи големи количества јаглероден диоксид во атмосферата.

И додека научниците што се занимаваат со климатските промени размислуваат за тоа дали ваквите крајности претставуваат почеток на застрашувачка нова епоха на високи температури на Арктикот, планетата и понатаму се соочува со пандемијата на Ковид-19.

Advertisement

Повеќе прочитајте на факултети.мк

Advertisement

Advertisement
Advertisement