- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Туристичкиот сектор пред колапс – ако не продолжи помошта за исплата на плати ќе има масовни отпуштања

Туристички агенции- Работник
96views

10.000 работни места веќе се изгубени, а ако не продолжи помошта од државата за исплата на минимална плата, до март ќе има масовни отпуштања на уште 10.000 работници, а голем дел од компаниите во туристичкиот сектор ќе се соочат со блокади на сметки или затворање. Вакви се прогнозите на туристичките работници во земјава кои како и колегите во светот ја преживеја најлошата година до сега. Велат тешко е да се изнајдат механизми кои можат да ги надоместат последиците од пандемијата со Ковид-19, заради обемот на проблеми кои произлегле, а кои и понатаму се продлабочуваат.

Повеќе на Денар.мк

Advertisement

Advertisement