- Advertisement -
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Туристичките агенции во среда на протест

Кој ќе им ги врати парите на граѓаните кои имаат неискористени ваучери - Работник
266views

Туристичките работници во среда излегуваат на протест. За Сител велат дека  по речиси еден месец откако ги испратиле барањата за добивање на финансиска поддршка до Министертвото за економија, одговор од таму сеуште немаат добиено. Поради тоа протестниот марш  во среда во 16 часот ќе почне од пред Дрво декор и преку Собрание ќе заврши пред Владата. Целта е велат да им покажат на надлежните дека постојат.

Тврдат дека ако државата не им излезе во пресрет туристичките агенции целосно ќе банкротираат, над 5.000 работници ќе останат на улица и ќе се најдат на списокот во Агенцијата за вработување.

Advertisement

Пред извесно време тие до надлежните испратија листа на барања кои според туристичките работници треба да помогнат да опстои секторот кој е еден од најпогодените од кризата со вирусот.

Бараат субвенциите за плати да важат до крајот на годината, враќањето на кредитите да се одложи до септември  следната година, компаниите од овој сектор да се ослободат од плаќање на ДДВ,  бараат и  субвенции за зелен картон за автобусите и минибусите, а искористеноста  на капацитетот на патничките возила за туристички цели наместо 50 да биде 70 проценти.

Advertisement
Advertisement

Поради кризата со вирусот туристичките агенции веќе петти месец се со клуч на врата.

Извор: Сител

Advertisement