- Advertisement -
НовостиПравдаСветот на работникот

Угостителите да затвораат во 18 часот, предлага Министерството за здравство

Угостителите - Работник
199views
Утрово, на состанокот на Комисијата за заразни болести разговаравме за нов пакет на рестриктивни мерки. 👇
Нашиот предлог кој ќе го препорачаме до Владата е во периодот од 18 декември до 21 јануари:
➡ Угостителиските објекти да се затвораат во 18 часот, наместо до 21 часот како што беше досега;
➡ Останува на сила забраната за собири на јавни места и се апелира до единиците за локална самоуправа да го засилат надзорот за почитување и спроведување на оваа мерка;
➡ Во престојниот период, Комисијата за заразни болести препорачува забрана за групирање по плоштади за дочек и прослава на Новата година, како и секаков вид на собири во периодот на празниците;
➡ Комисијата ќе достави и препорака за групирање во станови за престојните празници, односно укажува да се почитуваат препораките за собири во домови.
На хотелите им се забранува работа на рестораните и баровите по 21 часот.
На сила е забраната за собири надвор на отворено на повеќе од четири лица, додека внатре во објектите на сила е препораката максималниот број на лица да е не повеќе од 30 проценти од капацитетот и сите лица да се со маски.
На денешната седница на Комисијата за заразни болести беа присутни и преставници на Независната угостителска комора.
 

Posted by Венко Филипче on Monday, December 14, 2020