- Advertisement -
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Филипче: Медицинските работници се на првата линија во битката против вирусот, да оддадеме почит кон нивната работа

338views
Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил посочува дека со жалење ја примил веста за тоа дека уште еден медицински работник ја изгубил битката со ковид-19.

„Изразувам длабоко сочувство до семејството и колегите во болницата. Медицинските работници се на првата линија во битката со вирусот, ставајќи го сопственото здравје и живот, здравјето и животот на своите семејства во голем ризик. Да дадеме поддршка и да оддадеме почит кон нивната работа. Да ги почитуваме мерките за заштита бидејќи така се штитиме и себе и здравствените работници“, пишува Филипче.