МакедонијаПравдаСветот на работникот

ЦЈЗ ШТИП: Повеќе од 50 позитивни од пет конфекции, тешко ситуацијата да се стави под контрола

858views

Повеќе од 50 вработени во пет штипски конфекции се позитивни на корона вирусот. Постои нова опасност Ковид-19 да се рашири меѓу работниците, бидејќи станува збор за околу 1000 луѓе од петте фабрики.

Директорката на центарот за јавно здравје на Штип, д-р. Марија Димитрова вели дека ситуацијата во градот тешко може да се стави под контрола, особено поради фактот, како што вели, ретко кој ги почитува мерките, пишува Прес24.мк.

Повеќе прочитајте тука