- Advertisement -
МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникот

Чевларска фабрика во Штип исплатила по два денари плата

Чевларска фабрика во Штип - Работник
117views

Чевларска фабрика од Штип за септември им исплатила на сите работници плата од 2 денари, алармира претседателката на здружението „Гласен текстилец“, Кристина Ампева, објави Скопјеинфо.

Таа додава дека две текстилни фабрики од Штип со околу 100 работници, место плата, на работнците им исплатуваат аванси, некогаш 2.000 денари, некогаш 5.000 денари, и сред  здравствена криза, овие работници се оставени без здравствено осигурување

Advertisement

Ампева истакнува дека се повеќе работодавачи исплаќаат плати пониски од минималецот кој изнесува 14.500 денари и дека и укажува на проблемот дека тие како здружение не можат да воспостават соработка со Управата за јавни приходи, која според неа е клучната институција која треба да реагира во случаи кога не е исплатена ниту минималната загарантирана плата.

Извор: Лидер

Advertisement
Advertisement