39 % од македонските граѓани би се иселиле во Германија поради високите плати; Хрватска е најпосакувана дестинација поради јазикот, морето и повискиот стандард (АНКЕТА)

Стотици илјади македонски граѓани се иселени од Македонија од осамостојувањето на државата во 1991 година. Најголема причина за иселувањето се

Прочитај повеќе

Ќе влезе ли Германија во рецесија?

Германија е на раб на рецесија, а стабилизирање на економијата ќе има напролет. Блумберг анализира дека ризикот од рецесија во

Прочитај повеќе

Балканец ги пресметал трошоците за живот во Германија – дали после ова би заминале да работите таму?

На YouTube е објавено видео за тоа колку чини да се живее во Германија, а сето тоа се базира на

Прочитај повеќе

ШТРАЈК ВО ГЕРМАНИЈА: Откажани сите 300 летови од берлинскиот аеродром Бранденбург, синдикатот бара поголема плата за 500 евра

Сите патнички летови од берлинскиот аеродром Бранденбург денеска се откажани или пренасочени поради еднодневниот штрајк на работниците, јави германската новинска

Прочитај повеќе

Како да се вработите во Германија? Еве ја вашата шанса ако сте подготвени да ги засукате ракавите

Германија, како и сите други земји, на различни начини е погодена од актуелната криза. Пазарот на недвижности станува се понестабилен,

Прочитај повеќе

Поради недостиг на работници Германија годишно губи 100 милијарди евра

Германија нема доволно млад кадар. Германската федерална влада очекува недостиг од околу 240.000 квалификувани работници до 2026 година. Според пресметките

Прочитај повеќе

Му доаѓа дека имаме доволно неквалификувани работници за Германија да земе 50,000?!

Поплаките од страна на работодавачите во текстилната индустрија за тоа дека има многу нарачки, но нема работници изнудија многу реакции

Прочитај повеќе

Натписи „Затвораме“ на едни од најпопуларните продавници

Натписите „Затвораме“ можат да се видат на вратите на сè поголем број продавници во Германија, вклучувајќи ги C&A, Galeria Karstadt

Прочитај повеќе

Германија очајнички бара 50.000 угостителски работници

Германските здруженија на угостители вчера го вклучија алармот поради големиот недостиг на работници во оваа индустрија. „Во моментов ни недостигаат

Прочитај повеќе

Алсат-М: Ако Германија земе 50.000 работници од Балканот, крај на регионалната економија

Најавите кои пристигнаа од Германија дека годинава ќе увезе работна сила од Балканот треба да го запали црвеното светло во

Прочитај повеќе