“Finance Think”: Ceтoт мepки нa Bлaдaтa бeшe минимaлeн, мepкитe нe caмo штo нe ycпeaa дa гo пoдигнaт ceнтимeнтoт нa пaзapoт, тyкy гo пpoдoлжиja нeгoвиoт пaд

Според Институтот за економско истражување и политики “Finance think”, кој ги анализира движењата на приносите на компаниите кои котираат на

Прочитај повеќе

Социјалниот дијалог помеѓу сите чинители е од особено значење и во интерес на граѓаните, стопанството, економијата

Во Министерството за труд и социјална политика денеска се оддржа седница на Економско-социјалиот совет на која претседаваше министерката за труд

Прочитај повеќе

КСС: Со ВМРО – ДПМНЕ се обврзавме, синдикатот да биде вклучен во владината програма, по формирањето на Владата

По објавениот јавен повик на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија- КСС до сите политички партии, денес во просториите на

Прочитај повеќе

Локален економско социјален совет во Куманово: дискусии за состојбата во стопанството

Локалниот економско-социјален совет и Градоначалникот Максим Димитриевски денеска одржаа работна средба со претставници од стопанството во Куманово. На средбата присуствуваа

Прочитај повеќе

Економско-социјалниот совет ја одржа 57. седница

Во Министерството за труд и социјална политика се одржа 57. седница на Економско – социјалниот совет (ЕСС), со која претседаваше

Прочитај повеќе

Мизрахи: Под претседателство на Царовска, Економско-социјалниот совет работел незаконски

На денешната прес конференција ќе го обелодениме криминалното самоволие на поранешната министерка за труд и социјална политика Мила Царовска и

Прочитај повеќе

МДС: МНР најитно да пристапи кон сервисирање на ратите за кредити на вработените

Македонскиот дипломатски синдикат при САДУ го повикува раководството на МНР најитно да пристапи кон сервисирање на ратите за кредити на

Прочитај повеќе

Седница на Економско – Социјалниот Совет

Во Министерството за труд и социјална политика денеска ќе се одржи седница на Економско-социјалниот совет (ЕСС), со која ќе претседава

Прочитај повеќе

Јуридика: Дигитализацијата на работните места

Дигитализација на работните места На 15.01. и 16.01.2020 година, во Белград, се оддржа обука на тема DIGITS – прилагодување на

Прочитај повеќе

Фалењето со туѓи дела не е израз на социјален дијалог

Автор: Бобан Илијевски Министерството за труд и социјална политика и нивниот подобен партнер, Сојузот на синдикати на Македонија во петокот

Прочитај повеќе