Бектеши: Рестрикции ќе нема, иако не очекува тешка зима

Рестрикции на струја ќе нема, иако ќе биде тешка зима не само за Северна Македонија туку и за регионот и

Прочитај повеќе

Влада: Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку ќе плаќаат помалку

Во услови на енормен раст на цената на електричната енергија на светските берзи, за заштита од ценовен шок, од 1

Прочитај повеќе

Бектеши: Цената на струјата што ја понуди ЕСМ не е нереална, туку одговорна одлука

Понудената цена на струјата од страна на ЕСМ од 48 евра за мегават час, не е ниту нереална во вакви

Прочитај повеќе

„ПАРИ” АНАЛИЗА | ЕСМ СО ЗАГУБА ОД 28 МИЛИОНИ ЕВРА, ЕВН СО ДОБИВКА ОД 28 МИЛИОНИ ЕВРА-Така работеле лани енергетските компании кога дивееја цените на струјата

Есента 2021 година ќе биде запаметана по енормниот скок на цените на електричната енергија, и според сите предвидувања, високи цените

Прочитај повеќе

Бектеши: Останувам на ставот дека струјата ќе поскапи до 10 отсто

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека останува на ставот дека поскапувањето на струјата ќе биде најмногу до 10

Прочитај повеќе

Доколку ЕСМ не обезбеди струја, после Нова Година не очекува раст на цената од 30 до 50%

На последната владина седница, Владата ја утврди Предлог – одлуката за распределба на средствата, со што ќе се обезбедат финансии

Прочитај повеќе

Карпузовска за ,,Пари”: ЕВН Хоме очекува АД ЕСМ да ги исполни обврските за испорака на електрична енергија како и досега

ЕВН Хоме во рамките на своите законски надлежности во наредниот период се до започнување на испораката за 2022 година, ќе

Прочитај повеќе

Манасков: Продолжувањето на рокот на тендерот за набавка на електрична енергија ќе значи дека нејзината цена ќе биде се поскапа

Секое одлагање на набавка на електрична енергија во актуелните услови значи свесно ссоочување со фактот дека секој нареден ден таа

Прочитај повеќе

ЕСМ обезбеди 90.000 тони јаглен од Албанија за РЕК Битола

Договор за набавка на 90.000 тони јаглен од Албанија ќе биде потпишан согласно повикот за набавка на јаглен за РЕК

Прочитај повеќе

ЕСМ не се јави на тендерот на ЕВН, струја за граѓаните ќе се увезува од странство а сметките ќе растат

На тендерот на универзалниот снабдувач за обезбедување на струја за граѓаните за следната година, државната ЕСМ не даде понуда, дознава

Прочитај повеќе