Протест против загадениот воздух во пет балкански земји

Еколошки организации во 5 балкански земји ќе одржат заеднички протест против загадениот воздух на 28-ми февруари. Граѓаните во 9 града

Прочитај повеќе

„Марш за нашите животи“ денеска во Скопје – Правото за здрава животна средина, уставно загарантирано

Драгана Велковска, активистка за заштита на животни и животна средина и советничка во Советот на Град Скопје од „Левица“ ги

Прочитај повеќе

Кумановци на протест додека се одржуваше владина седница

Граѓани на Куманово го изразија своето незадоволство поради енормното загадување во градот. Вечерва протестираа пред Занаетчискиот дом, додека се одржуваше

Прочитај повеќе

Протест поради загадувањето на воздухот

Над 35 граѓански движења за в петок најавуваат втор протестен марш поради загадувањето на воздухот. -Во исчекувања на првиот рок

Прочитај повеќе

Протест во Струмица за почист воздух

Вратете ни го воздухот, порачаа дел од граѓаните на Струмица. Преку мирен протест побараа итни мерки и решавање на проблемот

Прочитај повеќе