Љутков: Владата призна дека е несериозна и дека ниту ја почитува културата ниту ги почитува културните работници

Културата е столбот на државата и на идентитетот, а вработените во културата не смеат да трпат заради неспособноста на власта

Прочитај повеќе

СКРМ: Се засилува притисокот вработените во културата да се откажат од зголемувањето на платите

Деновиве во јавноста од страна на Министерството за култура има засилен наратив против вработените во институциите на културата и против

Прочитај повеќе

Костадиновска-Стојчевска: Нема вработените во културата да останат на минималец, имаме колективен договор за поголеми плати

„Не знам од каде излегоа информациите дека сум кажала оти сите вработени во културата ќе бидат на минимална плата. Жалам

Прочитај повеќе

Неделков: Новиот Министер за култура продолжува со игнорантскиот однос кон СОНК

Фејсбук статус на Претседателот на СОНК Јаким Неделков: Новиот министер за Култура по стапките на претходниот, продолжува со игнорантски однос

Прочитај повеќе

Неделков: Ако редовен професор на факултет сега зема плата од 36.000 денари од државата, од септември ќе зема 39.600 денари

Повисоките плати се предвидени со Колективниот договор кој ќе има примена во високото образование и кој е прв ваков договор

Прочитај повеќе

СОНК бара вработените во образование, градинките и културата да се стават на приоритетната листа за вакцинирање

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија денеска испрати барања до Министерството за труд и социјална политика,

Прочитај повеќе

Софија е лута на Скопје поради ЗАБРАНАТА за увоз на бугарски народни песни

Бугарската амбасада во Скопје му предаде протестна нота на Министерството за надворешни работи на Северна Македонија, бидејќи нејзините царински органи

Прочитај повеќе

СОНК бара вработените во образованието да бидат вклучени во приоритетниот пакет на вработени што треба да се вакцинираа

Синдикатот за образование, наука и култура бара вработените во образованието да бидат вклучени во приоритетниот пакет на вработени што треба

Прочитај повеќе

Неделков: Министерството за труд сака да заштеди на грбот на вработените во градниките

Министерството за труд и социјална политика доставило писма до градинките, во коишто укажува дека приправничкиот стаж, се продолжува односно трае

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Наставниците со вонредни напори ја спроведуваа онлајн наставата

Прв дел од ексклузивното интервју на порталот Работник со Претседателот на Самостојниот синдикат за образование наука и култура – СОНК,

Прочитај повеќе