Д-р Лазаров: Бараме итно пацинетите административно да се врзуваат за здравствената установа, во спротивно ќе мораме да затвораме ординации

Фејсбук статус на Д-р Ненад Лазаров, Претседател на Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари: ЈАВЕН АПЕЛ Почитувана јавност, Кога матичен

Прочитај повеќе

Лекарите специјалисти надвор од работното време ќе може да дежураат низ болниците во внатрешноста

Специјалистите вработени во која било државна или приватна болница ќе можат да дежураат во здравствените установи ширум државата. Со новите

Прочитај повеќе

АСМЛ: Доколку некој наш колега биде вознемирен од толпата што протестира, ќе излеземе и ние на улица

Фејсбук статус на Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари: Најостро го осудуваме говорот на омраза кон докторите и сите здравствени

Прочитај повеќе

Одобрени се 498 специјализации и 87 супспецијализации за лекарите

Министерот за здравство Венко Филипче, во медиумско обраќање истакна дека Програмата за специјалистички и супспецијалистички кадри пред две недели била

Прочитај повеќе

Филипче: Постигнавме многу за здравството, се помалку млади лекари сакаат да ја напуштат државата

СДСМ е секогаш со граѓаните, сакаме да ги слушнеме граѓаните што мислат, да ги вклучиме во носењето на одлуки и

Прочитај повеќе

Кривични за лекарите од Битола кои дозволиле невработен гинеколог да изведе царски рез

Битолската полиција поднесе кривични пријави за двајца гинеколози од битолската болница, како и за докторка од Србија, сопруга на еден

Прочитај повеќе

ЖАЛНА ВЕСТ: Почина уште еден млад фудбалер

Оваа утро пристигнаа лоши вести од Португалија. Бразилскиот фудбалер Алекс Аполинарио починал во болница во близина на Лисабон, откако пред

Прочитај повеќе

Во Албанија досега починале 24 лекари

Од 30 јуни кога битката со опасниот вирус ја изгуби Арјан Пуши, познат хематолог, професор на Медицинскиот факултет во Тирана,

Прочитај повеќе

Армијата од утре низ болниците – ќе се обезбедуваат пациентите, лекарите и медицинските сестри

Врховниот командант на Армијата, односно претседателот Стево Пендаровски треба да даде зелено светло, од утре армијата да започне да ги

Прочитај повеќе

Лекарите во Белгија заразени со корона повикани да продолжат да работат за да не дојде до колапс

Докторите кои се заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж се замолени да продолжат да работат за да се избегне

Прочитај повеќе