Ако ситуацијата се влоши, градинките пак ќе се затворат

Градинките може повторно да се затворат ако состојбата со коронавирусот се влоши. Комисијата за заштита од заразни болести не ја

Прочитај повеќе

Финансии ќе вработува 36 административци, дома седат 1,300 вработени

Вкупно 36 нови администртивци ќе се вработат во Министерството за финансии. Огласот е веќе објавен, а се бараат работници на

Прочитај повеќе

Буџетот на кислородна поддршка

Во време на пандемија згодно е да се користиме со медицинска терминологија. Впрочем на буџетот му е потребно лекување. Овој

Прочитај повеќе

Со владина одлука поништени 20 решенија за распоредување во МВР

Со владина одлука денеска се поништени 20 решенија за распоредување и наредбите за извршување на работни задачи во Министерството за

Прочитај повеќе

СЗО донираше лична заштитна опрема за Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби

Светската здравствена организација (СЗО) во рамките на солидарити фондот, донираше лична заштитна опрема за здравствените работници на Клиниката за инфективни

Прочитај повеќе

Ќе се прави скрининг на новинари и медиумски работници за КОВИД-19

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за

Прочитај повеќе

Приватните лекари пред Уставен ја оспорија одлуката за наградување на здравствените работници во борбата со ковид-19: Или ќе има награди за секого, или за никого

Здружението на приватните лекари преку нивен адвокат до Уставен суд поднело иницијатива за преиспитување на одлуката со која се наградуваат

Прочитај повеќе

МИОА објави алатка за пријавување на притисок на работно место во изборен контекст

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, на прес-конференција ја презентираше алатката за пријавување на притисок објавена на веб

Прочитај повеќе

МДС: Димитров креира “црни листи” на вработени

Соопштението на Македонскиот дипломатски синдикат при САДУ ви го пренесуваме интегрално: Македонскиот дипломатски синдикат преку своите соопштенија континуирано укажува на

Прочитај повеќе

Филипче: Медиумите да не шпекулираат со бројот на заразени од коронавирус

Почитувани медиуми и новинари, Деновиве голем број на медиуми уште рано наутро објавуваат неофицијални и речиси секогаш неточни информации за

Прочитај повеќе