Германија бара работници во сите сектори: „На странските работници да им се дозволи работа само со договор за вработување“

Побарувачката за работници во Германија сега е поголема од кога било, пренесува германската агенција ДПА. Побарувачката за работници во Германија

Прочитај повеќе

Битиќи: По растот на минималната плата на 18.000 денари ќе следува усогласување на платите во сите сектори

Фатмир Битиќи во емисијата „Анализа 24“ на Телевизија 24 порача дека по зголемувањето на минималната плата, ќе следува усогласување на

Прочитај повеќе

Платформа на ХОТАМ за намалување на работата „на црно” во хотелско-угостителскиот сектор

Преку краткорочни вработувања на веќе вработени лица во различни сектори, но и на невработени, ќе се намалува неформалното вработување и

Прочитај повеќе

Во земјава има 8.595 слободни работни места, погледнете во кои сектори

Стапката на слободни работни места во третото тримесечје од 2021 година изнесува 1,69%, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Прочитај повеќе

Кои се 20 -те најбрзо растечки и 20 -те најбро опаѓачки професии?

Подготивил: Бобан Илијевски Пазарот на трудот несомнено доживува големи промени. Некои занимања бележат раст, а некои пад, а со тоа

Прочитај повеќе

Имаат потенцијал да вработат илјадници луѓе – Зелените работни места се далеку од реалноста кај нас

Бобан Илијевски  Активистите од областа на екологијата не се согласуваат дека зелените работни места ќе станат реалност во блиска иднина.

Прочитај повеќе

Стотици недокументирани работници излегле на штрајк во Франција за да ги побараат своите права

Стотици недокументирани работници во регионот на Париз од денеска се во штрајк, барајќи да им се легализира нивниот работен статус.

Прочитај повеќе

НМ: Кои сектори имаат потенцијал да ја повлечат економијата напред

Македонија мора да продолжи со структурни реформи, сѐ додека дефинитивно се најде на патот кон одржливиот развој, со конкурентно стопанство,

Прочитај повеќе

Без и со рестрикции можно е и затворање на фирми и отпуштање на работници

Компаниите ќе се соочат со големи штети ако владата се одлучи на рестрикции на електрична енергија поради недостиг од овој

Прочитај повеќе

Србија воведува нови правила за фискалните каси – ќе важат за преку 100 сектори

Компаниите во Србија имаат нов, конечен рок до кој ќе треба да се прилагодат на новите фискални правила. За замена

Прочитај повеќе