- Advertisement -
МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникот

Бројката на работници кои биле ангажирани на црно на градилиштето зад Рамстор скокна од 50 на 97

292views

Во внатрешноста на градилиштето на турската фирма „Лимак“ кое се наоѓа зад трговскиот центар Рамстор, полицијата денеска откривала уште странски државјани кои на диво извршувале градежни работи, па пладневната бројка од 50 скокна на 97 илегални работници.

Работниците кои работеле на црно не биле ангажирани само од „Лимак“, туку уште од 15 други фирми – подизведувачи. Називите на фирмите МВР не ги соопшти, но најави дека ќе бидат поднесени соодветни пријави против сите подизведувачи.

Advertisement
Акцијата ја изведуваше полицијата од Регионалниот центар за гранични работи Север при БЈБ.

Advertisement
Advertisement