- Advertisement -
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Работници опфатени со владините мерки, наместо минимална плата, добивале 50 или 80 % од неа

Работници опфатени со владините мерки - Работник
462views

Отпуштање на работници со договори за определен работен однос, наместо исплата на минимална плата за работници опфатени со владините мерки , се исплаќа од 50-80% од платата, притисоци врз работниците да не се откриваат контактите на лицата заболени од ковид 19, се дел проблемите на кои што се пожалите работниците во источниот регион од земјата, информираат од ,,Гласен текстилец.“

„Од појавата на короновирусот и неговото ширење , први на удар беа работниците кои беа под договор, како и бремените жени. Успеавме да вратиме некој од нив, во соработка со трудовите инспектори, но по завршувањето на договорите тие сепак остануваа без работа,“вели Кристина Ампева од Гласен текстилец.

Advertisement

Повеќе прочитајте на ММС.мк

Advertisement

Advertisement
Advertisement