ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Р.С Европа: Со или без ваучери, зимската сезона ќе биде тешка за туризмот

Со или без ваучери- Работник
73views

Туристичките работници велат дека побарувачката за аранжмани во домашните ски центри е мала, а со растот на бројот на заболени, очекуваат уште поголем пад. Според дел од нив, ваучерите се добра опција за поддршка на туризмот, но недоволната искористеност значи дека таа мерка треба да се доработи

По релативно слабата летна сезона за домашниот туризам, упатените во туристичкиот сектор очекуваат уште потешки денови во зимската сезона. Со оглед на се поголемиот број заразени, прогнозите се дека се помалку луѓе ќе се одлучат да зимуваат во некој од зимските центри. Од Стопанската комора за туризам велат дека скијачките центри Попова Шапка, Маврово, Крушево бележат голем пад на туристичката побарувачка.

Повеќе на Р.С Европа

Advertisement