- Advertisement -
Занимливости

Уапсена мечка, нападнала полицаец

Уапсена мечка, нападнала полицаец - Работник
301views

Мечките се загрозен вид на животни, но тие создаваат зголемена загриженост во Трентино, провинција во североисточна Италија. Мечка нападнала полицаец во 10:30 во саботата во Андалус, мал град лоциран на околу 35 километри северозападно од главниот град на провинцијата Тренто.

Животното, старо две и пол години со тежина околу 121 килограми, нападна полицаец во близина на езерото каде што се движеше со друштво, пред почетокот на работната смена. Човекот паднал на земја и се здобил со неколку повреди.

Според медиумите, мечката била фатена околу 4 часот наутро додека копала во ѓубрето „непречено од светлата и присуството на луѓето“, се додава во известувањето.

Извор: krstarica.com