- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Филипче: Да ги заштитиме здравствените работници

Филипче: Да ги заштитиме - Работник
156views

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил апелира до сите граѓани да ги заштитиме здравствените работници бидејќи од нив зависи јавното здравје и нашите животи.

Секогаш, давајте точни одговори на епидемиолошките анкети – кои се вашите сиптоми, дали сте биле во контакт со лице од странство или лице заболено од Ковид-19, пишува Филипче.

Advertisement

„Со лажни информации ги ставате во опасност здравствените работници кои се грижат за вас, но и вашите најблиски со кои секојдневно сте во контакт, пишува Филипче, додавајќи дека доколку се сомневате дека сте заболени од Ковид-19 или имате симптоми карактеристични за вирусот да носите заштитна опрема и да држите растојание.

Оваа борба, вели тој, зависи од секој од нас.

Advertisement
Advertisement

„Сега, како никогаш досега, треба да покажеме одговорност. Тие за сите нас, ние за сите нив“, пишува Филипче на Фејсбук.

Advertisement