Јовановиќ за РСЕ: Оданочувањето на хонорарците е тешка катастрофа

Такво нешто сакаше да направи и Груевски, односно Ставрески во 2014 и тогаш сегашната влада протестираше против тоа и сега

Прочитај повеќе

ЕУ не бара да се воведе минимална саатница, но овој начин на исплата би бил пофер кон работниците, смета Јовевски

Бобан Илијевски Иако исплаќањето на прекувремени работни часови е регулирано со Закон, во пракса ретко се спроведува. Пресметувањето на платата

Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Раст на долговите – државните и локалните институции со неплатени сметки од скоро 400 милиони евра !

Нов раст на долговите на државните институции, министерства, агенции, општини. Новите податоци од Министерството за финансии покажуваат дека во првата

Прочитај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Прогресивното оданочување останува отворено прашање за кое, како што најавуваат од Министерството за финансии, ќе се дебатира во следниот период.

Прочитај повеќе

Трошоците на живот во јули со раст од 1,9 проценти на месечно, а за 16 отсто на годишно ниво

Трошоците на живот во јули во однос на јуни годинава  во државава се зголемени за 1,9 проценти, а цените на

Прочитај повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 до 3,5 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните

Прочитај повеќе

РКЕ ќе одлучува за цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе носи нова одлука за цените на горивата. Според последната одлука од РКЕ, донесена во

Прочитај повеќе

Од почетокот на годинава во ТИРЗ отворени околу 100 нови работни места

ТИРЗ соопшти дека продолжил растот на вработени и извоз во технолошко индустриските развојни зони и во јули.   „Само за

Прочитај повеќе

(Инфографик) Луксембург ја има најголемата минимална плата во Европа, Македонија е на дното, но тоа не е се…

Автор: Бобан Илијевски Македонија и Албанија со 293, односно 268 евра, имаат најниски минимални плати во Европа. Најголема минимална плата

Прочитај повеќе

ЕУРОСУПЕР БС-98 поевтинува за два денара, цените на другите нафтени деривати не се менуваат

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ ќе поевтини за 2,00 денара по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Новата цената на

Прочитај повеќе