- Advertisement -

Интервјуа

ИнтервјуаНовости

(ИНТЕРВЈУ) Според сите параметри, Македонија станува последна во Европа, по економскиот развој

Ексклузивно интервју на порталот Работник со Претседателот на Индустриската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија Трајан Ангеловски, во...
ИнтервјуаМакедонијаНовостиСиндикат

Пешевски: Дел од градежните компании им ги намалија платите на работниците, а дел издвоија повеќе средства за нив

Во градежниот сектор имавме поплаки само од две компании и тоа ДГ Бетон АД Скопје од градежниот сектор и Мермерен...
ЕкономијаИнтервјуаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Димитров: Доколку не се донесе седми пакет мерки, околу 10.000 лица од текстилниот сектор ќе останат на улица

– Текстилната индустрија на удар од пандемијата. Локдаунот во Германија и во останатите земји на ЕУ, каде што македонските компании...
ИнтервјуаМакедонијаНовостиСветот на работникотСиндикат

Ексклузивно – Беловски: Крајни корисници на буџетските средства да бидат вработените во медиумите

Новинарите и медиумските работници се клучна алка за одржување и мониторирање на демократијата насекаде низ светот. Тие исто така се...
ИнтервјуаНовостиПравдаСветот на работникот

(ВИДЕО) Зошто Македонското Здружение за заштита при работа е изземено од Советот за БЗР?

Претседателот на Македонското здружение за заштита при работа М-р Милан Петковски на 15 април на својот фејсбук профил објави дека...
ЕкономијаИнтервјуаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Следната недела ќе бидат соопштени мерките за угостителите, теретаните и спортските центри

Мерките што Владата ги најави за угостителите, теретаните и спортските центри, кои сега се затворени, ќе бидат објавени во текот...
ИнтервјуаМакедонијаСветот на работникотСиндикат

Коцевски: Раководителите кои сакаат да го продолжат работниот век во МВР, да отстапат од раководните позиции

Какви се меѓусебните односи во МВР? Што може СПМ да направи за да изврши дополнителен притисок за распоредените полициски службеници...
ЕкономијаИнтервјуаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Проф. Неновски: Вакцинирањето ќе го зголеми оптимизмот кај стопанствениците, но доколку не се стабилизира здравствената криза, состојбите ќе се влошат

За професорот Томе Неновски почетокот на вакцинацијата е позитивен сигнал и  пред се причина за оптимизам кај  стопанствениците и воопшто...
ИнтервјуаНовостиСветот на работникот

Таа е еден од ретките работодавачи кои има воведено флексибилно работно време за своите вработени

Александра Андреева е млад претприемач кој има основано свое сметководствено биро кое се нарекува „Андреева Консалтинг“ и се наоѓа во...
1 2 3 14
Page 1 of 14