Левица: 130 милиони евра народни пари за семејството Дестани кои се блиски до ДУИ

Камен темелникот за наводната фабрика за електрични возила и најавата на Артан Груби за државна помош од 130 милиони евра,

Прочитај повеќе

Синдикатите најавуваат штрајкови: Состојбата е неиздржлива

Конфедерацијата на синдикалните организации на Македонија (КСОМ) бара од Владата итно да се одржи седница на Социјално-економскиот совет. Според КСОМ,

Прочитај повеќе

Ѝ се заканил на вработената и се обидел да одземе пари од обложувалница на Бит Пазар, но не успеал

На 11.08.2022 околу 10.16 часот во СВР Скопје е пријавено дека во обложувалница на подрачјето на Бит Пазар, едно лице

Прочитај повеќе

Радикализација на активностите од септември ако нема покачување на платите

Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Дарко Димовски најави радикализирање на штрајкот од септември, доколку Владата не ги

Прочитај повеќе

Со пари наменети за корона кризата купиле лимузина

Јавните набавки поврзани со заштитата од Ковид-19 изобилуваат со проблеми и ризици од корупција, се вели во извештајот на Центарот

Прочитај повеќе

Што се случи со стандардот и квалитетот на животот на припадниците на МВР?

Што се случи со стандардот и квалитетот на животот на припадниците на МВР? Најнапред- КАТАСТРОФА! Тоа се случи со квалитетот

Прочитај повеќе

Комунална хигиена им ги прекина договорите на 33 лица кои земале плата, а не оделе на работа

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП Комунална хигиена-Скопје кои месеци и години земале плата а не

Прочитај повеќе

ЗНМ: Малтретирани новинари од страна на службеници во Комунална хигиена – МВР итно да реагира

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето

Прочитај повеќе

Aвиокомпанија ги повика менаџерите да им го носат багажот на патниците: Нема кој да работи

Австралиската авиокомпанија „Qantas“ побара од своите вработени во највисокото раководство три месеци да работат „на багаж“ обидувајќи се со овој

Прочитај повеќе

Работа ноќно време – што е дозволено, а што е забрането?

Рубрика за трудово и социјално право Тема: Работа ноќно време – што е дозволено, а што е забрането? Законот за

Прочитај повеќе