Македонија

МакедонијаПравдаСветот на работникотСиндикат

Царовска на координација со граѓанските организации, синдикатите и инспекторатите: Најважно ни е работниците и работодавачите да ги почитуваат протоколите

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, денес  одржа редовен координативен состанок, на којшто присуствуваше дополнителната...
МакедонијаСветот на работникотСиндикат

ССКЦ достави званично барање до Министерот Филипче и Комисијата за заразни болести за изземање на вработените во здравството од гласачките места

Синдикатот на Клинички центар на барање на своите членови јавно го изнесе својот став дека неприфатлива е одлуката на Државната...
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Царовска: Платите на културните работници покачени за 13,9%, хонорарите се изедначени за иста извршена работа

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, заменикот министер за култура, Владимир Лазовски и националниот координатор...
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Лекарската комора за инцидентот во „8 Септември“: Здравствените работници заслужуваат поддршка, а не закани

Лекарската комора најостро го осуди вчерашниот инцидент во Градската општа болница „8 Септември“, кога роднини на почината пациентка со ковид-19 се закануваа...
МакедонијаПравдаСветот на работникотСиндикат

ССКЦ со официјално барање до Филипче и Комисијата за заразни болести за изземање на здравствените работници од гласачките места

Докторите и медицинските сестри од Синдикатот на Клинички центар денеска со писмо до здравствените власти побараа да се најде решение...
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Донесени протоколи за работа на музеи, галерии, за работа на компании за промотивни настани

Владата на Република Северна Македонија на денешната 73-та седница донесе измени и дополнувања на Протоколот за редовна работа на уплатно-исплатни...
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Седум медицински лица на гинеколошкото одделение во Прилеп заразени со Ковид 19

Четири болничарки и три медицински сестри од прилепското гинеколошко-акушерско одделение се позитивни на Kовид-19, а 9 здравствени лица кои биле...
1 2 3 4 5 100
Page 3 of 100