Најлуксузните хотели низ Европа останаа без персонал

Најголемите европски синџири на хотели вработуваат работници без искуство, па дури и резиме, откако директорите признаа дека поради недоволно платениот

Прочитај повеќе

ОЕЦД: Војната во Украина најмногу ќе ги погоди економиите во Европа

Светската економија годинава нагло ќе забави поради војната во Украина, која ја намали куповната моќ на граѓаните, а Европа ќе

Прочитај повеќе

Најубавите фасади во Европа се во Скопје, изработени од PMG Construction

На натпревар за избор на најубави фасади во Европа кој секоја втора година се одржува во Валенсија, Шпанија; прво место

Прочитај повеќе

4-дневна работна недела – кои земји од Европа ја применуваат?

Разговорите околу четиридневната работна недела повторно се разгореа од пандемијата на СОВИД-19, при што работниците и работодавачите ја преиспитаа важноста

Прочитај повеќе

Нудат 500 евра само за ИНТЕРВЈУ – Хроничен недостиг на работници во Европа

Компаниите во еврозоната станале очајни во потрага по работници, особено во најмногу бараните занимања како информатичките. Затоа вовеле парични бонуси

Прочитај повеќе

Фејсбук бара 10,000 експерти во Европа

Компанијата Мета, чадор-компанијата на Фејсбук, објави дека најголемиот број нови вработени во следните неколку години, кои ќе учествуваат во изградбата

Прочитај повеќе

Германците се најбогати во Европа според личното богатство

Германците имаат најмногу лично богатство во Европа, покажаа резултатите од една швајцарска студија. Личното богатство на Германците се проценува на

Прочитај повеќе

Ангелкоски за Работник: Приоритет ни е да станеме една од најпретпознатливите деловни мрежи во Југоисточна Европа

Бобан Илијевски Ексклузивно за Порталот Работник, новиот Претседател на Сојузот на стопански комори на Македонија  Трајан Ангелкски откри кои се

Прочитај повеќе

Македонија е меѓу десетте најсиромашни земји во Европа

Според светскиот алманах (World Population Review) Македонија е на шестото место на ранг листата на 10 најсиромашни земји во Европа. После нас

Прочитај повеќе

Гувернерката Бежоска спротивно од премиерот Заев, најавува раст на инфлацијата

Набргу ќе има нагорна ревизија на предвидената стапка на инфлацијата за земјава од страна на Народната банка и тоа по

Прочитај повеќе