Ќе се отворат нови 156,000 работни места

Јавни инвестиции во износ од четири милијарди евра во следните пет години кои ќе мобилизираат дополнителни осум милијарди евра инвестирани

Прочитај повеќе

Костадинов: Со Планот за економски раст со околу 70 милиони евра се поддржани 800 компании

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев во континуитет е посветена на поддршка на домашната економија, вели портпаролот на

Прочитај повеќе

„Во последните три години преку Планот за економски раст поддржавме 800 компании со 70 милиони евра“

„Планот за економски раст, донесен во 2017 година, има за цел да одговори на барањата  на домашните компании за да

Прочитај повеќе

Царовска на министерски состанок за Западен Балкан: Со заедничка стратегија обезбедуваме одржлив економски раст

Министерката за образование и наука Мила Царовска, беше дел и од третата сесија на министерскиот состанок на Платформата за образование

Прочитај повеќе

Економскиот раст од 4% проектиран од новата влада е недостижен, реагираат Стопанските комори

Мерки за спас на фирмите, а не општи генерални претпоставки за економски раст и развој. Укинување на фискални давачки, кратење

Прочитај повеќе