Ковачевски: Земјоделците ќе ги земаат парите кога им се најпотребни

Како и сите предлог Буџети на министерствата, така и предлог буџетот за земјоделство за 2023 година е развоен, базиран на

Прочитај повеќе

Земјоделците кои имат добар бизнис план ќе може да добијат неповратни 10.000 евра

Во 2023 година, земјоделците со своите бизнис планови, ќе може да аплицираат за грант од 10.000 евра, најави министерот за

Прочитај повеќе

Субвенциите за земјоделците за 2023 година ќе се исплаќаат уште на почетокот на првиот квартал од годината

Во следната 2023 година исплатата на субвенциите за земјоделците ќе започне уште во текот на првиот квартал. Тоа се предвидува

Прочитај повеќе

Презентиран нов модел за субвенциии во земјоделството и руралниот развој

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски на денеска на брифинг со новинари презентираше нов модел за субвенционирање преку

Прочитај повеќе

СДСМ: Се грижиме за земјоделците, 30 отсто повисоки откупни цени на грозјето оваа година

И во време на светска економска криза, СДСМ преку Владата и надлежното министерство што ги предводи, продолжува со вистинска поддршка

Прочитај повеќе

Земјоделците со ребалансот добија нови 50 милиони евра за субвенции

Од Платежната агенција најавуваат дека контролите на терен и обработката на барањата се завршени и дека во следниот период ќе

Прочитај повеќе

Ковачевски: Со ребалансот на Буџетот обезбедивме 76 милиони евра како антикризна поддршка за компаниите, земјоделците, граѓаните и лицата во социјален ризик

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата и надлежните министерства

Прочитај повеќе

МЗШВ-Собраниската комисија за земјоделство да ги разгледа и донесе предложените закони во интерес на земјоделците

Два предлог-закона поднесени од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, веќе две години се заглавени во Собранието, реагираат од МЗШВ

Прочитај повеќе

Ни за дневница од 2.400 денари никој не сака да бере грозје, јаболка, праски…

Потребата за ангажирање сезонски работници во летните месеци е голема, но интерес за сезонска работа нема. Сезонски работници нема ни

Прочитај повеќе

МЗШВ: Неделава се исплатени 100 милиони денари финансиска поддршка за земјоделците

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) соопшти дека во услови на светска криза која директно ја погодува и земјава,

Прочитај повеќе