archiveсектор

ЕкономијаМакедонијаНовости

Туристичкиот сектор поделен, седница на Координативното тело во понеделник

Здружението на угостителството и туризмот при Стопанската комора на Македонија, Туристичко-угостителската комора на Македонија во рамки на Сoјузот на стопански...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Бектеши: Овозможивме услови рударскиот сектор да работи непречено и во време на пандемија

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска се обрати на Меѓународната видео-конференција за минерални суровини која денеска се одржа во Белград,...
ЕкономијаМакедонијаНовости

Посилен приватен сектор, инфраструктура и регионална поврзаност, предвидува меморандумот потпишан со ЕБОР

Целта на Меморандумот е зацврстување на соработката со ЕБОР во насока на поттикнување на пристапот на земјата кон Европската Унија....
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Бектеши: Директно ќе ги поддржиме угостителите и туристичките работници со 7,5 милиони евра

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска одржа работен состанок со претставници на туристичко-угостителскиот сектор. На состанокот министерот ја презентираше Програмата...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Арсовска: Над 80% од вработените приватниот сектор се наоѓаат во тешка состојба поради кризата

Претседателка на Соујзот на стопански комори Данела Арсовска, во гостувањето на „Топ тема“ на Телма истакна дека над 80% од...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Работниците кои побарале пролонгирање на стажот, ќе се пензионираат до 31 декември 2021 година

Планот е границата за пензионирање да се намали. Законите се веќе во собраниска процедура, каде што е јасно утврдено дека...
МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникот

Поднесуваме законски измени за задолжително пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж

Прес-конференција, Јован Митрески, координатор на пратеничка група на СДСМ и коалицијата Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Пратеници на СДСМ во собраниска...
НовостиПравдаСветот на работникот

Забрана за користење годишен одмор, платени и неплатени отсуства и боледувања за сите вработени во здравството

Здравството се мобилизира. На сите вработени во овој сектор им се забранува користење на годишен одмор, платени и неплатени отсуства....
1 2 3 27
Page 1 of 27