Зошто работниците треба да се зачленуваат во синдикати?

-Само здружени во синдикат, работниците имаат право на колективно преговарање за регулирање на условите за вработување, работа, како и на

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец ги повикува сите граѓански организации, синдикати, платформи да се придружат во барањето на ПЛАТА ЗА ЖИВОТ

Ги повикуваме сите граѓански оганизации, синдикати , платформи да ни се придружат и заеднички да бараме ПЛАТА ЗА ЖИВОТ, преку

Прочитај повеќе

САДУ потпиша договор за соработка со синдикатите од Република Српска, Р. Бугарија и Р. Црна Гора

Потпишан договор за соработка со синдикатите од државна управа помеѓу Синдикатот на администрација и државната управа на Македонија – САДУ

Прочитај повеќе

Платите во место, цените до плафон – синдикатите чекаат повик, владата молчи – регионот влече потези

Граѓаните стравуваат, синдикатите предупредуваат – владата молчи. Цените на основите продукти постојано растат, а се погласни се најавите дека рафтовите

Прочитај повеќе

Синдикатите најавуваат штрајкови: Состојбата е неиздржлива

Конфедерацијата на синдикалните организации на Македонија (КСОМ) бара од Владата итно да се одржи седница на Социјално-економскиот совет. Според КСОМ,

Прочитај повеќе

Синдикати во ЕУ побараа да се воведе максимално температурно ограничување за работниците на отворено

Синдикати ја повикаа Европската комисија (ЕК) да воведе максимални температурни ограничувања за работниците на отворено, откако три лица починаа додека

Прочитај повеќе

МНР „ПРОМОВИРА ДЕМОКРАТИЈА“ АМА ЌЕ ПОКРЕНЕ ДИСЦИПЛИНСКИ ПОСТАПКИ ПРОТИВ ВРАБОТЕНИ ВО МНР КОИ БИЛЕ ДЕЛ ОД ПРОТЕСТИТЕ

Министерството за надворешни работи ги осудува насилните и несоодветни постапки на дел од учесниците во синоќешните протести. -Почитувајќи го правото

Прочитај повеќе

Норвешка: Прекинат штрајкот на работниците во секторот нафта и гас

Норвешката влада интервенираше и го прекина штрајкот во енергетскиот сектор, рече синдикалниот лидер и министер за труд, сигнализирајќи дека е

Прочитај повеќе

КСС: Пратениците што нема да ги усвојат амандманите на синдикатите ќе бидат непријатели на работниците

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија уште еднаш јавно се обраќа до сите пратеници и членови на Комисијата за финансирање

Прочитај повеќе

Повици за штрајк на нискобуџетните авиопревозници во Европа

Неколку европски синдикати на кабинскиот персонал на ирската авиокомпанијата „РајанЕр“ повикаа на штрајк следниот викенд во Франција, Шпанија, Белгија, Италија

Прочитај повеќе