Продолжува штрајкот во јавниот сектор, денеска протест пред Министерството за финансии

Сојузот на синдикати на Македонија го реализира најавениот генерален штрајк во јавниот сектор барајќи линеарно зголемување на платите за 2.806

Прочитај повеќе

Продолжува штрајкот во јавниот сектор, прекин на работата од 10 до 11 часот

Сојузот на синдикати на Македонија го реализираше најавениот генерален штрајк во јавниот сектор барајќи линеарно зголемување на платите за 2.806

Прочитај повеќе

Повици за штрајк на нискобуџетните авиопревозници во Европа

Неколку европски синдикати на кабинскиот персонал на ирската авиокомпанијата „РајанЕр“ повикаа на штрајк следниот викенд во Франција, Шпанија, Белгија, Италија

Прочитај повеќе

ССМ излегува на штрајк за повисоки плати

Членовите на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска стапуваат во генерален штрајк, на кој ќе побараат линеарно зголемување на

Прочитај повеќе

Предупредување за оние кои се членови на КСС и оние кои не членуваат во синдикат за утрешниот штрајк

Фејсбук статус на Претседателот на КСС Благоја Ралповски: ВАЖНО СООПШТЕНИЕ ДО СИТЕ ЧЛЕНОВИ Почитувани, јас како Претседател прв меѓу еднаквите,

Прочитај повеќе

Најголем штрајк на британските железничари во последните 30 години

Најголемиот штрајк на железницата во последните 30 години во Велика Британија започна денеска кога десетици илјади работници ги напуштија своите

Прочитај повеќе

Европската и светската Конфедерација на синдикати дале поддршка за претсојниот штрајк

Генералните секретари на Меѓународната конфедерација на синдикати, Шаран Бароу и Европската конфедерација на синдикати, Лука Висентини дадоа целосна поддршка на

Прочитај повеќе

Британските железничари за неделава го најавуваат најголемиот штрајк во последните три децении

Британската железничка мрежа неделава се соочува со најголемиот штрајк на вработените во последните повеќе од три децении. Спорот е за

Прочитај повеќе

„Во тек на штрајкот во јавниот сектор расположив капацитет од 10 проценти од вработените“

Сојузот на синдикати на Македонија  соопшти дека согласно со правилата за време на генералниот штрајк што го најавија во јавниот

Прочитај повеќе

Ставен во мирување штрајкот на Управата за водење матични книги

Вработените во Управата за водење матични книги и нејзините подрачни одделенија од утре редовно ќе ги извршуваат работните обврски, откако

Прочитај повеќе