Не поминаа амандамните на ССМ и КСС на амандамнската расправа

Заврши амандманската расправа за ребалансот на Буџетот за 2022 година на Комисијата за финансирање и буџет. Од поднесени 204 амандмани, од кои

Прочитај повеќе

Намален бројот на работници во индустријата

Бројот на работниците во индустријата во мај 2022 година, во однос на мај лани е намален за 1.7 проценти, соопшти

Прочитај повеќе

Пивара Скопје инвестираше дополнителни 10,7 милиони евра во модернизација на производството и одржлив развој

Во чест на 100-годишниот јубилеј, Пивара Скопје, заедно со своите вработени, ја одбележа реализацијата на новите инвестиции во најсовремена опрема

Прочитај повеќе

Цената на дизелот намалена, на бензините останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати

Прочитај повеќе

За мај плата не добиле над 16 илјади вработени, за други 10 илјади не се поднесени ниту пресметки

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, изјави денеска дека за мај годинава, 6.250 работодавачи за 16.722 работници поднеселе МП

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО: Се гаси производството во „ФЕНИ“, работниците ќе одат дома – ќе се продава на бугари?

Синоќа целосно било изгасено производството во фабриката „Еуроникел“ претходно позната како Фени Индустри во Кавадарци – дознава Радио Лидер од

Прочитај повеќе

Сертификат за деловна успешност добија 30 реномирани компании

Триесет претпријатија од различни дејности го активираат Сертификатот за деловна успешност со што се потврдува дека имаат достигнато висока бонитетна

Прочитај повеќе

Лимитот за поврат на ДДВ за тримесечје ќе се зголеми од 1.800 на 2.100 денари

Во координација со министерот за финансии во наредниот период ќе поднесеме предлог за измена на Законот за поврат на ДДВ

Прочитај повеќе

Сиромаштијата ќе расте – МТСП најавува пакет мерки за граѓаните во социјален ризик

Ќе расте сиромаштијата во земјава. Зголемувањето на трошоците за живот, поради секојдневниот пораст на цените на храната, нафтата, поскапата струја

Прочитај повеќе

Бислимоски: Инвестирањето во енергетски капацитети ја зголемува енергетската независност на државата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) во осум месеци има издадено лиценци за производство на електрична енергија од

Прочитај повеќе