Германците се загрижени за својот стандард

Ако прошетате низ омилените туристички населби во Берлин, веројатно нема да забележите дека инфлацијата расте, трошоците се зголемуваат, а најголемата

Прочитај повеќе

Дневно во Србија никнуваат по 10 руски компании, најмногу од ИТ секторот

Руски компании сè повеќе никнуваат во Србија, а рускиот јазик се почесто се слуша на улиците на големите градови ширум Србија.

Прочитај повеќе

На Тиндер можете да најдете сродна душа, а од сега и сезонска работа

Најпознатата апликација за запознавање Тиндер од сега нуди и можност за пронаоѓање на сезонска работа. Засега оваа опција е достапна

Прочитај повеќе

„Тесла“ ја затвора канцеларијата во Сан Матео, отпуштени 200 работници

„Тесла“ затвора канцеларија во Сан Матео, Калифорнија и укинува околу 200 работни места таму, како дел од пошироките напори за

Прочитај повеќе

Вработени во Тикток сведочат: Пеколно е да се работи за социјалната мрежа

Тикток можеби делува како „најсреќно место на интернет“, но тоа е само така се чини, барем според реалните искуства на

Прочитај повеќе

Звучи премногу добро за да биде вистина? Кафич им нуди на келнерите наградно патување и платен одмор

Во сегашните околности на рекордна побарувачка на работна сила и сè поуништениот „базен“ на работници, особено оние кои се истакнуваат

Прочитај повеќе

ЕУ ја продолжи употребата на ковид сертификатот до јуни 2023 година

Советот на ЕУ денеска даде зелено светло за продолжување на користењето на дигиталните сертификати за ковид до 30 јуни 2023

Прочитај повеќе

МОТ: Две третини од луѓето работат на црно, невработеноста скокнала

Работата на црно и понатаму е присутна. Имено, две третини од луѓето во светот работат на црно, а невработеноста брзо

Прочитај повеќе

НЕДОСТИГОТ НА РАБОТНА СИЛА, ВО КОНФЕКЦИСКИТЕ ПОГОНИ ВО АЛБАНИЈА, СЕ ПОПОЛНУВА СО СТРАНЦИ, ПРЕД СÈ ОД ФИЛИПИНИ

Во конфекциските производни погони во Албанија има околу 20.000 слободни работни места, но нема заинтересирани за работа, па за да

Прочитај повеќе

Германија привремено дозволува влез на странски работници поради недостиг на аеродромите

Германија ќе дозволи влез на странски работници поради недостиг на вработени на германските аеродроми како привремена мерка, објави германскиот весник

Прочитај повеќе