Бунт на просветните работници во Србија против насилството, бараат статус на службено лице

Во 47 општини и градови низ Србија почна протестот на просветните работници, со што денеска настава не се одржува во

Прочитај повеќе

Секс-скандал со полицајки во Србија: едната орално задоволувала колега на работа, друга признала дека се проституира

Припадничка на српската полиција (27), која се наоѓа на секс-видео, кое неодамна ја шокира јавноста во Србија, е уапсена на

Прочитај повеќе

Србија се обидува да го привлече гигантот за е-трговија: Амазон ќе ги намали трошоците за испорака за регионот?

Раководството на Пошта Србија одржа средба со претставници на компанијата Амазон за потенцијална соработка, а по тој повод беше презентирана

Прочитај повеќе

Во последните неколку месеци во Србија се доселиле 12.000 Руси, половината имаат работни дозволи и претежно работат во ИТ секторот

Од почетокот на воената агесија на Русија врз Украина во февруари, зголемен е бројот на доселување на руски државјани во

Прочитај повеќе

Исповед на девојка која поминала низ пекол на сезонска работа во Хрватска – „ГАЗДАТА МЕ ТУРКАШЕ, НЕ МИ ДАВАА ДА ОДАМ ДО ТОАЛЕТ!“

Девојка од Србија која била на сезонска работа во Хрватска и која сакала да остане анонимна го раскажува своето трауматично

Прочитај повеќе

На Србија и недостигаат 12,000 професионални возачи – Најмногу во автобускиот превоз

Србија со години кубури со недостиг на професионални возачи, а тој недостиг според сегашните процени изнесува 12,000. Податоците ги изнел

Прочитај повеќе

Чадеж: Србија, Северна Македонија и Албанија, раст на трговската размена и единствен пазар на труд

Србија во првата половина од годинава ја зголемила трговската размена со осум земји од регионот за 34 отсто во однос

Прочитај повеќе

Се бара готвач за теренски работи – Плата над 1,000 евра, службена кола. Ова се неговите обврски

Веројатно многупати досега сте наишле на огласи за работа во кои се бара готвач кој, се подразбира, треба да подготвува

Прочитај повеќе

Плата 800 евра + „Божиќница“: Искуство на жена која работела во Хрватска

Голем број на луѓе од регионот години наназад одат на сезонска работа во Хрватска, во главно на Јадранското крајбрежје. Една

Прочитај повеќе

За двојно поголеми плати: 30.000 Македонци заминуваат во Србија

Околу 30.000 многу потребни занаетчии, лекари и медицински сестри и техничари од  Македонија и Албанија од септември ќе дојдат на

Прочитај повеќе