Протест во Атина на синдикатите на вработените во државните болници против новиот закон на Министерството за здравство

Со слогани и говори против новиот предлог-закон на Министерството за здравство за второстепена здравствена заштита, синдикатите и федерациите на лекарите

Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Раст на долговите во здравството, на општините, министерствата …

Зголемени доспеани а неплатени обврски на јавните претпријатија на локално ниво, на јавните здравствени институции, на општните, во образованието. Намалување

Прочитај повеќе

Германија: Стапува во сила обврската за вакцинирање во здравството

Вработените во здравството и установите за нега во Германија имаат рок до денеска да докажат дека се вакцинирани или да

Прочитај повеќе

Вработените во германското здравство мораат до 15 март да бидат вакцинирани или можат да добијат отказ

Пандемискиот пропис 2г стапува на сила на 15 март за вработените во здравството во Германија. Тоа значи дека тие потоа

Прочитај повеќе

Пет отсто повисоки плати за вработените во здравството

Пандемијата со корона вирусот покажа дека инвестциите во јавното здравство се инвестции во здравјето и иднината на нашата држава. Владата

Прочитај повеќе

Повторно изиграни вработените во здравството, од мај нема исплата за зголемената „додаток“ плата

Вработените во здравството повторно извисени од министерот Венко Филипче. Трет месец по ред го немаат добиено најавеното зголемувањето на платата

Прочитај повеќе

САМО ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО БАРА 80 ВРАБОТУВАЊА

Повеќе од 80 луѓе сака да прими на работа Фондот за здравствено осигурување на земјава. Само во еден ден распишани

Прочитај повеќе

Во Македонија има четири најголеми проблеми: Eкономијата, невработеноста, здравството и короната

Според најновата анкета на американскиот НДИ, граѓаните ги детектираа четирите најголеми проблеми со кои се соочуваат. Тоа се економската ситуација

Прочитај повеќе

Вработени во австриското Министерство за здравство фатени како пијат алкохол на работа

Вработените во австриското Министерство за здравство имаат проблем со алкохолот, тврди еден член на Кризниот штаб на оваа институција. Од

Прочитај повеќе

Повеќе пари за здравството, капитални расходи, економијата и граѓаните со усвоениот ребаланс на Буџетот

Повеќе приходи во буџетот, повеќе средства за капитални расходи, за мерки за поддршка на стопанството и граѓаните поради ковид-кризата, за

Прочитај повеќе