ВО ПРВИОТ КВАРТАЛ ОД ГОДИНАВА ЗАТВОРЕНИ СЕ 3.920 ФИРМИ, за цела ланска година – 6.995!

Во првиот квартал од оваа година бизнис-битката ја згубиле 3.920 компании и ставиле клуч на врата, покажуваат податоците на платформата Бизнис.Мрежa.мк. Ова

Прочитај повеќе

Канадска фирма ќе го проширува капацитетот, при крај неколку договори за нови инвестиции во ТИРЗ

И покрај кризата, ниту еден од странските инвеститори во технолошко индустриските развојни зони нема намера да ја напушти државата, тврди

Прочитај повеќе

64 % од вработените би дале отказ доколку биде побарано од нив да се вратат на работните места

Подготвил: Бобан Илијевски Пролетта го сигнализираше враќањето на патувањето откако се поголем број на компании ги повикуваат работниците назад во

Прочитај повеќе

Анѓушев: Македонските компании се пожилави, странските инвеститори ќе имаат поголеми последици од војната во Украина

Тешко е да се работи во овој период бидејќи цените динамично се менуваат, бидејќи тешко може да формирате цена на

Прочитај повеќе

Расте интересот кај кумановските компании за поставување фотоволтаици

Расте интересот кај кумановските компании за поставување на фотоволтаици, информираа денеска надлежните од Секторот за урбанизам. Претходно имало по едно

Прочитај повеќе

Ова никој не го очекуваше: Работниците се бесни поради укинувањето на задолжителната вакцинација од страна на компаниите

Вработувањето на невакцинирани работници повторно се случува, и тој „тренд“ не го следи само JPMorgan Chase & Co. Меѓутоа, интересно

Прочитај повеќе

АЗЕСКИ ВО ПОСЕТА НА КОМПАНИИТЕ ВО МАРИНО И КАДИНО

Компании во прехранбената индустрија ќе бидат цел на разговорите за актуелната ситуација предизвикана од мулти кризата како потврда на активностите

Прочитај повеќе

Азески: Владата да прогласи кризна состојба за да го зајакне секторот и да им помогне на компаниите

Компаниите бараат елиминирање на административните пречки за да инвестираат во фотоволтаици. Сметаат дека Владата може да го зајакне енергетскиот сектор

Прочитај повеќе

КИФ по втор пат организираше заеднички саемски настап на компании од шесте земји на Западен Балкан

Ко-претседателот на Коморскиот инвестициски форум (КИФ), Бранко Азески, и потпретседателката на Стопанската комора на Северна Македонија, д-р Елена Милевска Штрбевска,

Прочитај повеќе

КОВАЧЕВСКИ: СО КОНТИНУИРАНА ПОДДРШКА НА КОМПАНИИТЕ СОЗДАВАМЕ УСЛОВИ ЗА РАСТ НА ПЛАТИТЕ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на

Прочитај повеќе