Трендафилов за Пендаровски: Уште еднаш докажа дека едно говори во јавност, а друго прави, математиката очигледно му е послаба страна, па затоа 72 му е помалку од 60 часови работна недела

На образложението на претседателот како ССМ не гледаме ама баш никако, навикнавме некако 4 години претседателот едно да кажува јавно,

Прочитај повеќе

Синдикатот подготвува протести, правда ќе бараат и пред Уставниот суд

Од понеделник ССМ ќе одлучува дали ќе протестираат и ќе ја блокираат Владата со градежна механизација. Синдикатите најавуваат жесток одговор

Прочитај повеќе

Наставниците на протест, бараат повеќе пари и да не се спојуваат предметите

Независниот синдикат за образование, наука и култура и понатаму остро се спротивставува на реформите во образованието, особено спојувањето на некои

Прочитај повеќе

Пешевски: Со новите измени на законот се предвидува 72 работни часа неделно, а последици од тоа ќе бидат жртви на градилиштата

Во гостувањето на 24 телевизија претставникот на Синдикатот за градежници Иван Пешевски се осврна на последните измени на законот за

Прочитај повеќе

НСДА бара да се врати укинатиот додаток за судска служба и да се промени Правилникот за додатоци на плата

Да се врати исплатата на додатокот за судска служба до 35 проценти што беше укинат минатиот месец откако функционерите добија

Прочитај повеќе

ЗАКОНОТ ЗА РАБОТНИ ОДНОСИ ПОВТОРНО ЌЕ ЗАВРШИ ПРЕД УСТАВЕН СУД – „Писмената согласност за прекувремена работа е неуставна“

Каква било согласност или изјава од страна на работникот за прекувремена работа, поврзана со проектот за изградба на коридорите 8

Прочитај повеќе

„Филхармонија“ му го отсвири „Тешкото“ на Таче пред Влада

Музичарите од Филхармонија денеска пред Владата го отсвиера „Тешкото“ од Глигор Смокварски, барајќи од премиерот Димитар Ковачевски да се вклучи

Прочитај повеќе

Вработените во Филхармонија повторно на протест, бараат премиерот да се вклучи во решавање на ситуацијата

Вработените во Филхармонија на РСМ најавија дека денеска во 13 часот ќе одржат протест пред Владата на Република Северна Македонија. Како

Прочитај повеќе

КСС во соработка со Solidarity Center организираше работилница за млади лидери

Фејсбук статус на КСС: Во периодот од 15.05.2023 до 16.05.2023, Конфедерацијата на слободни синдикати во сорабока со Solidarity Center организираше

Прочитај повеќе

„Пратениците да бидат разумни – Не смее да се дозволи 72 часа работно време“

Сојузот на синдикати на Македонија денеска пред почетокот на собраниската седница на чиј дневен ред се измените на Законот за

Прочитај повеќе