Американските компаниите ќе го плаќаат трошокот за абортус

Голем број американски компании ќе започнат да им даваат поддршка и финансиска помош на вработените жени кои бараат абортус во

Прочитај повеќе

Протест на вработените во државните институции на БиХ, со барање за поголема плата и колективен договор

Работниците вработени во државните институции на Босна и Херцеговина денеска протестираа во Сараево, барајќи потпишување колективен договор, повисоки плати и

Прочитај повеќе

Гугл контра Врховниот суд, вработените можат, ако сакаат, да одат да работат во земји каде што абортусот е легален

После одлуката на Врховниот суд на САД практично да го поништи универзалното право на легален абортус, Фиона Чикони, директорката на Гугл,

Прочитај повеќе

ОТПРЕМНИНА ОД 1.000 ЕВРА ГОДИШНО ЗА СИТЕ 500 РАБОТНИЦИ КОИ ЌЕ БИДАТ ВИШОК – работниците на Фиат кај Вучиќ, еве кои се барањата

Работниците на Фиат пристигнаа во Претседателството на Србија, каде беа примени на разговор од Александар Вучиќ. Претседателот на Самостојниот синдикат

Прочитај повеќе

Повици за штрајк на нискобуџетните авиопревозници во Европа

Неколку европски синдикати на кабинскиот персонал на ирската авиокомпанијата „РајанЕр“ повикаа на штрајк следниот викенд во Франција, Шпанија, Белгија, Италија

Прочитај повеќе

Најголем штрајк на британските железничари во последните 30 години

Најголемиот штрајк на железницата во последните 30 години во Велика Британија започна денеска кога десетици илјади работници ги напуштија своите

Прочитај повеќе

Вработени во Ејпл формирале синдикат – Прв во оваа компанија

Вработените во продавниците на технолошкиот гигант Ејпл во Мериленд, САД формирале синдикат и со тоа станале први синдикално организирани работници

Прочитај повеќе

Њујорк вложува напори да ги вработи повторно работниците кои беа отпуштени поради непримање на вакцина против Ковид -19

Њујорк Сити вложува напор за да се вработат работниците кои претходно оваа година биле отпуштени од работа поради тоа што

Прочитај повеќе

Британските железничари за неделава го најавуваат најголемиот штрајк во последните три децении

Британската железничка мрежа неделава се соочува со најголемиот штрајк на вработените во последните повеќе од три децении. Спорот е за

Прочитај повеќе

Петок неработен ден за државните службеници на Шри Ланка како поттик да одгледуваат храна

Земјата има околу еден милион вработени во јавниот сектор. Шри Ланка, островот каде живеат околу 22 милиони луѓе, се соочува

Прочитај повеќе