Енергетската криза претешка за „Еуроникел индустри“, печките изгасени, вработените на принуден одмор

Кавадаречки „Еуроникел индустри“, еден од најголемите индустриски капацитети во државата е првата голема жртва на енергетската криза, односно на високите

Прочитај повеќе

Оваа менаџерка поставила јасни граници: Нема испраќање мејлови после 19 часот

Во текот на своите дваесети години, Лија Шустер Бир (34) често работела и по неколку часови подолго отколку што ѝ

Прочитај повеќе

Медијалната плата некаде пораснала, некаде не: Тесла ги намалила, а овие две компании доминираат

Медијалната плата минатата година пораснала во поголемиот број од S&P 500 компаниите, пренесува Wall Street Journal. Тоа се должи, пред

Прочитај повеќе

Колку најголемите компании во светот ги плаќаат своите вработени?

Со растечка економија и затегнат пазар на труд, просечната плата се зголеми минатата година во повеќето компании од S&P 500,

Прочитај повеќе

И тоа се случува – Милијардер ја предаде компанијата на добротворна фондација

Милијардерот и основач на компанијата за спортска облека „Патагонија“ од Калифорнија одлучи да ја предаде компанијата на добротворна фондација. Секој

Прочитај повеќе

Компанија го назначи првиот виртуелен извршен директор

Кинеската компанија за игри NetDragon Websoft неодамна именуваше виртуелна личност со вештачка интелигенција за извршен директор. Виртуелната г-ѓа Танг Ју

Прочитај повеќе

Австрија: Секоја десетта компанија стравува од затворање

Поради зголемените трошоци, се повеќе компании во Австрија имаат проблеми, а стравот од затворање расте кај претприемачите. Истражувањето на Здружението

Прочитај повеќе

Се опијанил за време на тим билдинг, па ја тужел компанијата

Мајкл Броки тужел една британска компанија после прославата како дел од тим билдингот, бидејќи премногу се напил, апа не се

Прочитај повеќе

​Деспотовски: Не даваме пари однапред – компанијата има рокови и обврски кои треба да ги исполни

Со новиот концепт на ТИРЗ воведовме механизми за заштита на јавниот интерес. Апсолутно сите клиенти, и потенцијални и актуелни, поминуваат

Прочитај повеќе

Цанева од Атлантик Група: Се грижиме за нашите вработени и нивните семејства преку различни програми наменети за нега на здравјето и благосостојбата

Бобан Илијевски Порталот Работник испрати прашања до Атлантик Група, групација која се бави со призводство и дистрибуција, а своја подружница

Прочитај повеќе