ССМ ја тужи владата за минималната плата

Законскиот рок за зголемување на останатите плати согласно минималната плата истекува до крајот на септември, Сојузот на синдикати ја обвинува

Прочитај повеќе

Германија: Од октомври саатницата се зголемува на 12 евра, но следуваат и нови правила, еве кои се

Од 1 октомври законски пропишаната минимална плата во Германија ќе порасне на 12 евра на час, од сегашните 10,45 евра.

Прочитај повеќе

ЕУ не бара да се воведе минимална саатница, но овој начин на исплата би бил пофер кон работниците, смета Јовевски

Бобан Илијевски Иако исплаќањето на прекувремени работни часови е регулирано со Закон, во пракса ретко се спроведува. Пресметувањето на платата

Прочитај повеќе

(Инфографик) Луксембург ја има најголемата минимална плата во Европа, Македонија е на дното, но тоа не е се…

Автор: Бобан Илијевски Македонија и Албанија со 293, односно 268 евра, имаат најниски минимални плати во Европа. Најголема минимална плата

Прочитај повеќе

(Инфографик) Македонците требало да работат 41 минута за да можат да купат едно литро млеко

Бобан Илијевски Претседателката на Гласен Текстилеце Кристина Ампева која учествува на Загреб Форум денеска на Фејсбук сподели податоци од 2020

Прочитај повеќе

Тренчевска: Билатералната соработка со Република Франција продолжува, вложуваме во унапредување на родовата еднаквост и пазарот на трудот

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска се сретна со Амбасадорот на Франција Сирил Бoмгартнер. На средбата се

Прочитај повеќе

Сивата економија е намалена – минималната плата придонела за да истата оди во надолна линија

Finance Think – Институт за економски истражувања и политики го публикуваше истражувањето „Колкава е нашата сива економија? Како клучни економски

Прочитај повеќе

Ковачевски: По минималната плата, следува раст и на другите плати

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, на седницата за пратенички прашања во Парламентот соопшти дека по минималната плата, следува раст и

Прочитај повеќе

Славески: Ковачевски додека се фали со минималната плата, се противи на зголемување на останатите плати, наставниците штрајкуваат за достоинство

Кога одите со гол популизам на расфрлање пари и заради избори тоа е како со свој камен по своја глава

Прочитај повеќе

МТСП: Во првите 100 дена обезбедивме историски раст на минималната плата и пензиите

Министерството за труд и социјална политика во првите 100 дена од работата на Владата на Република Северна Македонија, реализираше клучни одлуки кои

Прочитај повеќе